NRD Начало
Четвъртък, 28 Ноември 2024
Начало Авансцена Приключи Националният младежки конкурс на Фонд "13 века България" „Заедно в изкуството за по-добро бъдеще“ 2024
1279
Авансцена

Приключи Националният младежки конкурс на Фонд "13 века България" „Заедно в изкуството за по-добро бъдеще“ 2024

През 2024 Национален дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ за четвърти път инициира Националния младежки конкурс „Заедно в изкуството за по-добро бъдеще“. Темата е „Фантастичната сила на дарителството“. Тя e свързана с приоритетите на Фонда и предоставя възможност за изява на участниците, съобщиха от екипа на НДФ. В конкурса участват ученици на възраст от 14 до 19 години от 7 национални гимназии и училища с профил обучение в областта на визуалните изкуства към Министерство на културата (МК)

| 27 Ноември 2024, 15:51 ч.
Приключи Националният младежки конкурс на Фонд
Приключи Националният младежки конкурс на Фонд "13 века България" „Заедно в изкуството за по-добро бъдеще“ 2024
Снимка © НДФ "13 века България"

През 2024 Национален дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ за четвърти път инициира Националния младежки конкурс „Заедно в изкуството за по-добро бъдеще“.

Мария Стефанова празнува своя 85-и рожден ден на сцената на театър "Българска армия", съобщават от трупата. 

На 9 октомври обичаната от поколения българи актриса за 34-и път ще влезе в ролята на Реджина в "Кралицата майка" от едноименната пиеса на Манлио Сантанели.

„Кралицата майка“ разказва за взаимоотношенията между майка и син. Разплита ги до такава степен, че изкарва на бял свят най-грозните тайни, най-хитрите капани и най-интимните събития в живота на двата персонажа, Реджина и Алфредо. Реджина, от страх да не изгуби надмощието си, е готова да въвлече сина си във всевъзможни психологически игри, опитвайки се да затяга повече и повече оковите, които е положила на ръцете на Алфредо още в детските му години.

Филм с кауза тръгва по кината от 1 ноември. „Училище за надежда“ представя дейността на училище „Димитър Екимов“ – единственото в България, което спасява деца от крайно бедни семейства, като им осигурява качествено образование, възпитание и грижа напълно безплатно, разказват от екипа на продукцията.

През 2014 г. актьорите Анимари Димитрова и Златко Златков създават училището-пансион в село Русаля, Великотърновско. В него дават шанс на деца от крайно бедни семейства да получат достъп до качествено образование, грижа и възпитание напълно безплатно. Осигуряват всичко нужно за децата чрез дарения.

„Създадохме училището и пансиона преди повече от десет години. Ценим и най-скромното дарение, защото ни помага да нахраним и облечем нашите ученици, да покрием сметките си, да възнаградим труда

Саво Вълчев и племенницата му Петра Цоновска подреждат обща изложба. Експозицията ще бъде изложена от 17 до 25 октомври в столичната галерия „Абсент“. 

„Две поколения художници в семейството показват различни теми и техники в акварела. Това, което ги свързва обаче, е безспорният талант и лекотата, с която се изразяват в тази техника. Не знаем дали талантът се предава по наследство, но любовта към акварела - със сигурност“, казват от екипа.

Петра Цоновска е родена през 1990 г. в гр. София. През 2015 г. завършва Национална художествена академия, специалност „Стенопис“, при проф. Боян Добрев. Покрай своя дядо – Сава Цоновски, от малка се запознава и изучава техниката на акварела. След завършването си се отдава на акварела и продължава да го изучава. Участва в общи изложби.

/ВСР

Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула.

Показаните снимки са част от най-награждаваните ми фотоси, каза Сърбинска. Тя допълни че скулптурите не са показвани досега пред публика, а акварелите са последната слабост.

„Те са моята почивка, защото скулптурата е трудоемък процес, от нея болят ръцете, болят и очите. На големите празници моята почивка са акварелите. Те са вдъхновени от любимите ми поетични творби“, каза Сърбинска.

Тя уточни, че рисунките не са илюстративни, а по-скоро интуитивни, каквито ги вижда в съзнанието си. За Теодора Сърбинска изкуството е най-вече свобода, щастие и спокойствие, а творческия процес е огромен дар.

Изложбата е със свободен вход и може да се види до 5 октомври.

„За мен е чест да видя такава прекрасна публика и такъв прекрасен спектакъл. Много съм впечатлен от режисьора, от постановката, от играта на актьорите. Внушителен град е Враца, идвам с удоволствие, защото се чувствам като у дома си“. Това каза драматургът Христо Бойчев, който беше гост на сцената снощи по повод премиерата на представлението „Полковникът и птиците“ на Драматично-куклен театър – Враца.

Имал съм постановки тук и те винаги са били сполучливи, допълни още Бойчев. По думите му пиесата е писана за една жена и шестима мъже, но за първото представление в Канада се наложило да промени текстовете, за да бъдат за един мъж и шест дами. 

Христо Бойчев излезе на сцената след края на представлението и получи аплодисментите на врачанската публика. Той беше поканен от режисьора Борис Панкин, който благодари лично, освен на артистите, т

Темата е „Фантастичната сила на дарителството“. Тя e свързана с приоритетите на Фонда и предоставя възможност за изява на участниците, съобщиха от екипа на НДФ.

В конкурса участват ученици на възраст от 14 до 19 години от 7 национални гимназии и училища с профил обучение в областта на визуалните изкуства към Министерство на културата (МК). Всяко училище избра произведенията, които НДФ „13 века България“ да награди.

Днес в зала „Проф. Васил Геров“ НДФ „13 века България“ организира церемония и изложба с наградените творби. 

Отличените през 2024 участници в конкурса са: Любослав Божиков – първа награда, Симона Баракова – втора награда, Невсе Камберова– трета награда и Виктория Полякова с поощрителна награда - всички те Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“, Пловдив; Моника Трифонова – първа награда, Рая Арабаджиева – втора награда, Далия Янкова – трета награда, София Хаджиева и Рая Чалъкова с поощрителни награди - и петимата възпитаници на Национална гимназия за приложни изкуства „Св. Лука“, София; Божидар Пеев - първа награда, Мария Начева – втора  награда, Никола Спасов – трета награда и Петър Жечев с поощрителна награда - всички от Национална гимназия за приложни изкуства Тревненска школа, Трявна; Мария Колчева  – първа награда, Светла Изворова – втора награда, Стефани Петрова – трета награда и поощрителни награди за Анита Иванова и Дария Христова - всички от Национално училище по пластични изкуства и дизайн „Акад. Дечко Узунов“, Казанлък; Калина Маринашева – първа награда, Габриела Иванова  – втора награда и Любомир Александров с трета награда - възпитаници на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“, Троян; Калина Щърбева– първа награда, Любомира Пашова – втора награда, Лия Ванчева – трета награда, София Пеева с поощрителна награда - и четиримата от Национално училище за изящни изкуства „Илия Петров“, София; а от Професионална гимназия за приложни изкуства, Смолян: Яна Йорданова – първа награда, Витан Йорданов – втора награда и Дария Коруева – трета награда.

Наградите за отличените участници в конкурса са финансово осигурени от НДФ „13 века България“. Творбите ще станат част от колекцията на Фонда.

От днес Стара Загора е домакин на XI Международен клавирен конкурс „Класика и съвременност“.

Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалната страница на Национално училище по музикални и сценични изкуства (НУМСИ) „Христина Морфова“, което е организатор на конкурса.

Той ще се проведе в рамките на два дни на сцената на Народно читалище „Св. Климент Охридски 1858“.

В него ще вземат участие пианисти от България, Германия, Швейцария, Полша, Турция, Южна Корея.

Председател на журито ще бъде е проф. д-р Борислава Танева от Националната музикална академия (НМА) „Проф. П. Владигеров“.  Членове ще са проф. д-р Александър Василенко, НМА „Проф. П. Владигеров и проф. д-р Ромео Смилков, Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев".

&bdq

„Съединението прави силата“ е темата на фотоконкурса, обявен от Община Приморско по повод Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румения, който отбелязваме на 6 септември. Това съобщиха от общинската администрация на официалната си фейсбук страница.

Всеки желаещ да се включи трябва да изпрати своите авторски снимки в срок до 7 септември на посочения от организаторите имейл адрес. В периода от 8-ми до 10 септември ще се проведе публично гласуване във фейсбук страницата на Община Приморско, където ще бъдат публикувани снимките. Печелившата снимка ще бъде определена на база най-голям брой събрани харесвания.

Кметът на Община Приморско Иван Гайков ще награди победителя във фотоконкурса, който ще бъде обявен на 11 септември, посочиха от общинската администрация.

Допълнителна информация може да бъде намерена на фейсбук страницата на Община П

Момчил Цветков показва изложба пастел, малка пластика и керамика в галерия „Лик“.

Експозицията ще бъзе изложена от 16 октомври до 5 ноември, съобщават организаторите.

„Искам да отправя отново взор към твореца Момчил Цветков и неговите образи на жените. Любовта между мъжа и жената са сякаш архетипи в палитрата на вдъхновението му. Преплетени тела, обвързани в танца на любовта изплуват и от живописните му платна – „Еротика“, „Докосване“, „Първа любов“. Тези тела се появяват, както в бронза, така и в керамичната му скулптура“, казва Елена Виденова.

Момчил Цветков е роден през 1960 г. в гр. София. Завършва художествената академия през 1983 г., специалност „Керамика“ при проф. Венко Колев. В България има 12 самостоятелни изложби и участия в много общи. Има реализирани изложби в Дортмун

С празничен концерт на Филхармония „Проф. Димитър Ненов“ Разград отбеляза Деня на независимостта.

По повод празника в лудогорския град гостуваха едни от най-известните български солисти - цигуларката Зорница Иларионова и пианистът Георги Черкин.

Под диригентството на Левон Манукян в зала „Филхармония“ прозвучаха световни хитове от класическата и филмовата музика. 

Тържествената изявя бе открита от водещия Николай Сяров. Той цитира откъси от Манифеста за провъзгласяване на Независимостта, изчетен от княз Фердинанд на 22 септември през 1908 г.

„Концертът тази вечер е посветен на тази бележита дата в историята на България. За нас е чест, че на тази сцена изявени български съвременни творци ще дадат своя заряд и емоция“, каза Сяров. 

В разградската филхармония прозвучаха световноизвестни музикални творби

Надписът от Пистирос или така нареченият „Ветренски надпис“ от фонда на Археологически музей "Проф. Мечислав Домарадски" в град Септември е част от експонатите на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.

Както информирахме, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.

През 1988 г. в землището на град Ветрен, община Септември, започват разкопки на обект, намиращ се на левия бряг на р. Марица, довели до откриването на голям търговски център, емпорион Пистирос, изиграл огромна

Изложбата може да бъде разгледана до 10 декември 2024.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Живко Петров с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“
Живко Петров трио с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“, във Велико Търново. След появилия се в разгара на пандемията проект Chan ...
Enigma се завръща у нас с концерт догодина
Enigma се завръща в София с нов спектакъл. Концертът ще е на 12 март 2025 г. в зала 1 на Националния дворец на културата, съобщават организаторите от „София мюзик ентръпрайс ...
Одържавяването на Симфониета-Шумен е решаващ етап от развитието и утвърждаването на формацията, каза диригентът Калина Василева
Симфониета-Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с концерти в Шумен и София. В зала „Проф. Венета Вичева“ в града ще има тържествен концерт тази ве ...
Род Стюарт ще свири на фестивала „Гластънбъри“ през 2025 г.
Британският рок певец Род Стюарт ще свири в сегмента „Легенди“ на фестивала „Гластънбъри“ през 2025 година, предаде Ройтерс. Това е първият потвърден изпълн ...
Шабузи запази челната си позиция в класацията на „Билборд“ за сингли
Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията за сингли Хот 100 на „Билборд“, отбелязвайки знаково постижение от 19 седмици на върх ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен днес в "Топлоцентрала"
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен премиерно днес, 28 ноември, в "Топлоцентрала", съобщават от регионалния център за съвременни изкуства. Автор на ...
Страсбург - столицата на Коледа
Сградите по улиците са окичени с плюшени мечки, гирлянди, дървени шейни. Витрините блестят. Из въздуха се носи аромат на канела. Не случайно наричат Страсбург столицата на Коледа. ...
Ирландия е новата кралица на поп културата
Писателката Сали Руни, актьорът Пол Мескал, пост пънк групата „Фонтейнс Ди Си“ са ирландците, благодарение на които тяхната страна изпъква със своята култура, а през по ...
Живко Петров с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“
Живко Петров трио с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“, във Велико Търново. След появилия се в разгара на пандемията проект Chan ...
Славил Димитров: Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година
Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година, каза Славил Димитров - диригент и директор на Симфониета - Шумен. Т ...
Тикер в 10:00 ч.
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен премиерно дне ...
Начало Авансцена
1279
Авансцена

Приключи Националният младежки конкурс на Фонд "13 века България" „Заедно в изкуството за по-добро бъдеще“ 2024

През 2024 Национален дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ за четвърти път инициира Националния младежки конкурс „Заедно в изкуството за по-добро бъдеще“.Темата е „Фантастичната сила на дарителството“.

| 27 Ноември 2024, 15:51 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Приключи Националният младежки конкурс на Фонд
Приключи Националният младежки конкурс на Фонд "13 века България" „Заедно в изкуството за по-добро бъдеще“ 2024
Снимка © НДФ "13 века България"

През 2024 Национален дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ за четвърти път инициира Националния младежки конкурс „Заедно в изкуството за по-добро бъдеще“.

Темата е „Фантастичната сила на дарителството“. Тя e свързана с приоритетите на Фонда и предоставя възможност за изява на участниците, съобщиха от екипа на НДФ.

Мария Стефанова празнува своя 85-и рожден ден на сцената на театър "Българска армия", съобщават от трупата. 

На 9 октомври обичаната от поколения българи актриса за 34-и път ще влезе в ролята на Реджина в "Кралицата майка" от едноименната пиеса на Манлио Сантанели.

„Кралицата майка“ разказва за взаимоотношенията между майка и син. Разплита ги до такава степен, че изкарва на бял свят най-грозните тайни, най-хитрите капани и най-интимните събития в живота на двата персонажа, Реджина и Алфредо. Реджина, от страх да не изгуби надмощието си, е готова да въвлече сина си във всевъзможни психологически игри, опитвайки се да затяга повече и повече оковите, които е положила на ръцете на Алфредо още в детските му години.

Филм с кауза тръгва по кината от 1 ноември. „Училище за надежда“ представя дейността на училище „Димитър Екимов“ – единственото в България, което спасява деца от крайно бедни семейства, като им осигурява качествено образование, възпитание и грижа напълно безплатно, разказват от екипа на продукцията.

През 2014 г. актьорите Анимари Димитрова и Златко Златков създават училището-пансион в село Русаля, Великотърновско. В него дават шанс на деца от крайно бедни семейства да получат достъп до качествено образование, грижа и възпитание напълно безплатно. Осигуряват всичко нужно за децата чрез дарения.

„Създадохме училището и пансиона преди повече от десет години. Ценим и най-скромното дарение, защото ни помага да нахраним и облечем нашите ученици, да покрием сметките си, да възнаградим труда

Саво Вълчев и племенницата му Петра Цоновска подреждат обща изложба. Експозицията ще бъде изложена от 17 до 25 октомври в столичната галерия „Абсент“. 

„Две поколения художници в семейството показват различни теми и техники в акварела. Това, което ги свързва обаче, е безспорният талант и лекотата, с която се изразяват в тази техника. Не знаем дали талантът се предава по наследство, но любовта към акварела - със сигурност“, казват от екипа.

Петра Цоновска е родена през 1990 г. в гр. София. През 2015 г. завършва Национална художествена академия, специалност „Стенопис“, при проф. Боян Добрев. Покрай своя дядо – Сава Цоновски, от малка се запознава и изучава техниката на акварела. След завършването си се отдава на акварела и продължава да го изучава. Участва в общи изложби.

/ВСР

Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула.

Показаните снимки са част от най-награждаваните ми фотоси, каза Сърбинска. Тя допълни че скулптурите не са показвани досега пред публика, а акварелите са последната слабост.

„Те са моята почивка, защото скулптурата е трудоемък процес, от нея болят ръцете, болят и очите. На големите празници моята почивка са акварелите. Те са вдъхновени от любимите ми поетични творби“, каза Сърбинска.

Тя уточни, че рисунките не са илюстративни, а по-скоро интуитивни, каквито ги вижда в съзнанието си. За Теодора Сърбинска изкуството е най-вече свобода, щастие и спокойствие, а творческия процес е огромен дар.

Изложбата е със свободен вход и може да се види до 5 октомври.

„За мен е чест да видя такава прекрасна публика и такъв прекрасен спектакъл. Много съм впечатлен от режисьора, от постановката, от играта на актьорите. Внушителен град е Враца, идвам с удоволствие, защото се чувствам като у дома си“. Това каза драматургът Христо Бойчев, който беше гост на сцената снощи по повод премиерата на представлението „Полковникът и птиците“ на Драматично-куклен театър – Враца.

Имал съм постановки тук и те винаги са били сполучливи, допълни още Бойчев. По думите му пиесата е писана за една жена и шестима мъже, но за първото представление в Канада се наложило да промени текстовете, за да бъдат за един мъж и шест дами. 

Христо Бойчев излезе на сцената след края на представлението и получи аплодисментите на врачанската публика. Той беше поканен от режисьора Борис Панкин, който благодари лично, освен на артистите, т

В конкурса участват ученици на възраст от 14 до 19 години от 7 национални гимназии и училища с профил обучение в областта на визуалните изкуства към Министерство на културата (МК). Всяко училище избра произведенията, които НДФ „13 века България“ да награди.

Днес в зала „Проф. Васил Геров“ НДФ „13 века България“ организира церемония и изложба с наградените творби. 

От днес Стара Загора е домакин на XI Международен клавирен конкурс „Класика и съвременност“.

Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалната страница на Национално училище по музикални и сценични изкуства (НУМСИ) „Христина Морфова“, което е организатор на конкурса.

Той ще се проведе в рамките на два дни на сцената на Народно читалище „Св. Климент Охридски 1858“.

В него ще вземат участие пианисти от България, Германия, Швейцария, Полша, Турция, Южна Корея.

Председател на журито ще бъде е проф. д-р Борислава Танева от Националната музикална академия (НМА) „Проф. П. Владигеров“.  Членове ще са проф. д-р Александър Василенко, НМА „Проф. П. Владигеров и проф. д-р Ромео Смилков, Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев".

&bdq

„Съединението прави силата“ е темата на фотоконкурса, обявен от Община Приморско по повод Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румения, който отбелязваме на 6 септември. Това съобщиха от общинската администрация на официалната си фейсбук страница.

Всеки желаещ да се включи трябва да изпрати своите авторски снимки в срок до 7 септември на посочения от организаторите имейл адрес. В периода от 8-ми до 10 септември ще се проведе публично гласуване във фейсбук страницата на Община Приморско, където ще бъдат публикувани снимките. Печелившата снимка ще бъде определена на база най-голям брой събрани харесвания.

Кметът на Община Приморско Иван Гайков ще награди победителя във фотоконкурса, който ще бъде обявен на 11 септември, посочиха от общинската администрация.

Допълнителна информация може да бъде намерена на фейсбук страницата на Община П

Момчил Цветков показва изложба пастел, малка пластика и керамика в галерия „Лик“.

Експозицията ще бъзе изложена от 16 октомври до 5 ноември, съобщават организаторите.

„Искам да отправя отново взор към твореца Момчил Цветков и неговите образи на жените. Любовта между мъжа и жената са сякаш архетипи в палитрата на вдъхновението му. Преплетени тела, обвързани в танца на любовта изплуват и от живописните му платна – „Еротика“, „Докосване“, „Първа любов“. Тези тела се появяват, както в бронза, така и в керамичната му скулптура“, казва Елена Виденова.

Момчил Цветков е роден през 1960 г. в гр. София. Завършва художествената академия през 1983 г., специалност „Керамика“ при проф. Венко Колев. В България има 12 самостоятелни изложби и участия в много общи. Има реализирани изложби в Дортмун

С празничен концерт на Филхармония „Проф. Димитър Ненов“ Разград отбеляза Деня на независимостта.

По повод празника в лудогорския град гостуваха едни от най-известните български солисти - цигуларката Зорница Иларионова и пианистът Георги Черкин.

Под диригентството на Левон Манукян в зала „Филхармония“ прозвучаха световни хитове от класическата и филмовата музика. 

Тържествената изявя бе открита от водещия Николай Сяров. Той цитира откъси от Манифеста за провъзгласяване на Независимостта, изчетен от княз Фердинанд на 22 септември през 1908 г.

„Концертът тази вечер е посветен на тази бележита дата в историята на България. За нас е чест, че на тази сцена изявени български съвременни творци ще дадат своя заряд и емоция“, каза Сяров. 

В разградската филхармония прозвучаха световноизвестни музикални творби

Надписът от Пистирос или така нареченият „Ветренски надпис“ от фонда на Археологически музей "Проф. Мечислав Домарадски" в град Септември е част от експонатите на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.

Както информирахме, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.

През 1988 г. в землището на град Ветрен, община Септември, започват разкопки на обект, намиращ се на левия бряг на р. Марица, довели до откриването на голям търговски център, емпорион Пистирос, изиграл огромна

Отличените през 2024 участници в конкурса са: Любослав Божиков – първа награда, Симона Баракова – втора награда, Невсе Камберова– трета награда и Виктория Полякова с поощрителна награда - всички те Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“, Пловдив; Моника Трифонова – първа награда, Рая Арабаджиева – втора награда, Далия Янкова – трета награда, София Хаджиева и Рая Чалъкова с поощрителни награди - и петимата възпитаници на Национална гимназия за приложни изкуства „Св. Лука“, София; Божидар Пеев - първа награда, Мария Начева – втора  награда, Никола Спасов – трета награда и Петър Жечев с поощрителна награда - всички от Национална гимназия за приложни изкуства Тревненска школа, Трявна; Мария Колчева  – първа награда, Светла Изворова – втора награда, Стефани Петрова – трета награда и поощрителни награди за Анита Иванова и Дария Христова - всички от Национално училище по пластични изкуства и дизайн „Акад. Дечко Узунов“, Казанлък; Калина Маринашева – първа награда, Габриела Иванова  – втора награда и Любомир Александров с трета награда - възпитаници на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“, Троян; Калина Щърбева– първа награда, Любомира Пашова – втора награда, Лия Ванчева – трета награда, София Пеева с поощрителна награда - и четиримата от Национално училище за изящни изкуства „Илия Петров“, София; а от Професионална гимназия за приложни изкуства, Смолян: Яна Йорданова – първа награда, Витан Йорданов – втора награда и Дария Коруева – трета награда.

Наградите за отличените участници в конкурса са финансово осигурени от НДФ „13 века България“. Творбите ще станат част от колекцията на Фонда.

Изложбата може да бъде разгледана до 10 декември 2024.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Живко Петров с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“
Enigma се завръща у нас с концерт догодина
Одържавяването на Симфониета-Шумен е решаващ етап от развитието и утвърждаването на формацията, каза диригентът Калина Василева
Род Стюарт ще свири на фестивала „Гластънбъри“ през 2025 г.
Шабузи запази челната си позиция в класацията на „Билборд“ за сингли
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен днес в "Топлоцентрала"
Тонът на времето
Страсбург - столицата на Коледа
Тонът на времето
Ирландия е новата кралица на поп културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.